CMF55182R00FKEB70
Mfr.Part #
CMF55182R00FKEB70
Description
RES 182 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.64 mm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Resistance :
182Ohm
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Series :
CMF
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CMF55182R00FKEB70
Vishay / Dale CMF55182R00FKEB70
FIXED RESISTOR, 182Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,