CMF55182K00FKR670
Mfr.Part #
CMF55182K00FKR670
Description
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Surface Mount :
No
Construction :
Tubular
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
182kOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~175°C
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Diameter :
0.64 mm
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%