CMF55162R00FKR639
Mfr.Part #
CMF55162R00FKR639
Description
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
No
Tolerance :
±1%
Construction :
Tubular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Diameter :
0.64 mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Published :
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
162Ohm
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
CMF55162R00FKR639
Vishay / Dale CMF55162R00FKR639
FIXED RESISTOR, 162Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,