CMF5515R000FKEB
Mfr.Part #
CMF5515R000FKEB
Description
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.096mm
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
175°C
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
15Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
29 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Datasheets
CMF5515R000FKEB
Vishay / Dale CMF5515R000FKEB
Through Hole 15Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,