CMF5515M000GLR6
Mfr.Part #
CMF5515M000GLR6
Description
RES 15M OHM 1/2W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Published :
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Surface Mount :
No
Resistance :
15mOhm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Construction :
Tubular
Series :
CMF
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e0
Metal Film
Packing Method :
TR, 8 INCH
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Diameter :
0.64 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CMF5515M000GLR6
Vishay / Dale CMF5515M000GLR6
FIXED RESISTOR, 15MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,