CMF5512M000GLEK
Mfr.Part #
CMF5512M000GLEK
Description
RES 12M OHM 1/2W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
38.1mm
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
500mW
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
32 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Bulk
Resistance :
12mOhm
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
2
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W