CMF505K1100BHEB
Mfr.Part #
CMF505K1100BHEB
Description
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL
Size / Dimension :
0.065Diax0.150L 1.65mmx3.81mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
5.11kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W