CMF50220R00JKEB
Mfr.Part #
CMF50220R00JKEB
Description
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.065Diax0.150L 1.65mmx3.81mm
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR, 8 INCH
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.41 mm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
220Ohm
Datasheets
CMF50220R00JKEB
Vishay / Dale CMF50220R00JKEB
FIXED RESISTOR, 220Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,