CMF073R9000JNEK
Mfr.Part #
CMF073R9000JNEK
Description
RES 3.9 OHM 1/2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.64 mm
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
3.9Ohm
Tolerance :
±5%
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Series :
CMF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Length :
38.1mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Datasheets
CMF073R9000JNEK
Vishay / Dale CMF073R9000JNEK
FIXED RESISTOR, 3.9Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,