CMF072R7000GNEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF072R7000GNEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7 OHM 1/2W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
2.7Ohm
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Diameter :
0.64 mm
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
19 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
38.1mm