CMF0710R000GNEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF0710R000GNEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1/2W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Width :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
10Ohms
Supplier Device Package :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.096mm
Series :
CMF
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±2%
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Datasheets
CMF0710R000GNEK
Vishay / Dale CMF0710R000GNEK
Through Hole 10Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,