CL4490-1000-PRO-SP
Mfr.Part #
CL4490-1000-PRO-SP
Manufacturer
Laird Connectivity
Description
TXRX 900MHZ PRO 1W W/ANT'S DB9
Stock
276
In Stock :
276
Manufacturer :
Laird Connectivity
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Series :
Connexlink™
Modulation or Protocol :
FHSS, FSK
Sensitivity (dBm) :
-99 dBm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Sensitivity :
-99dBm
Voltage - Supply :
7V~28V
Operating Supply Voltage :
28V
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
902MHz~928MHz
Feature :
450m Range
Data Rate (Max) :
76.8kbps
Logic Function :
Transceiver
Published :
2009
Interface :
RS-232, RS-422/485
Function :
Transceiver, FHSS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
170.097139g
Power - Output :
1000mW
Max Operating Temperature :
80°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Laird Connectivity CL4490-1000-PRO-SP
Connexlink™ Series Transceiver 902MHz~928MHz RS-232, RS-422/485 FHSS, FSK 76.8kbps -99 dBm 28V
CL4490-1000-PRO-SP Overview
The Connexlink™ series contains this RF transmitter and receiver.When 7V~28V is supplied with power, efficiency can be improved.wireless RF transmitters with General Purpose applications are available.It is RF Transmitter to operate at a temperature of 80°C°C at the maximum.It works at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius to maintain reliability.When the supply voltage of wireless RF transmitter is set to 28V, maximum efficiency is achieved.
CL4490-1000-PRO-SP Features
Connexlink™ series
Minimum of -40°C°C