CL4490-1000-485
Mfr.Part #
CL4490-1000-485
Manufacturer
Laird Connectivity
Description
TXRX 900MHZ RS485 W/ANT TERM BLK
Manufacturer :
Laird Connectivity
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Function :
Transceiver
Max Operating Temperature :
80°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Supply :
7V~18V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Data Rate (Max) :
76.8kbps
Published :
Series :
Connexlink™
Operating Supply Voltage :
18V
Sensitivity :
-99dBm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Feature :
RS-485
Interface :
RS-485
Modulation or Protocol :
FHSS, FSK
Power - Output :
1000mW
Logic Function :
Transceiver
Sensitivity (dBm) :
-99 dBm
Frequency :
902MHz~928MHz
Weight :
170.097139g
Datasheets
CL4490-1000-485
Laird Connectivity CL4490-1000-485
Connexlink™ Series Transceiver 902MHz~928MHz RS-485 FHSS, FSK 76.8kbps -99 dBm 18V
CL4490-1000-485 Overview
The Connexlink™ series contains this RF transmitter and receiver.When 7V~18V is supplied with power, efficiency can be improved.wireless RF transmitters with General Purpose applications are available.It is RF Transmitter to operate at a temperature of 80°C°C at the maximum.When the supply voltage of wireless RF transmitter is set to 18V, maximum efficiency is achieved.