CL31F106ZPFNNNE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL31F106ZPFNNNE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 10V Y5V 1206
Stock
77
In Stock :
77
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
CL
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.397mm
Tolerance :
-20% +80%
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
1206
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Factory Lead Time :
22 Weeks
Capacitance :
10μF
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
Y5V
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Voltage - Rated DC :
10V
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Length :
3.2mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
CL31F106ZPFNNNE
Samsung Electro-Mechanics CL31F106ZPFNNNE
CL 10μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)