CL31F105ZBFNNNE
Mfr.Part #
CL31F105ZBFNNNE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V Y5V 1206
Temperature Coefficient :
Y5V F
Thickness :
1.397mm
Tolerance :
-20% +80%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
Y5V
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Length :
3.2mm
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CL
Capacitance :
1μF
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
CL31F105ZBFNNNE
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL31F105ZBFNNNE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206 (3216 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:50V, Operating Temperature:-30°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, CL31F105ZBFNNNE pinout, CL31F105ZBFNNNE datasheet PDF, CL31F105ZBFNNNE amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL31F105ZBFNNNE ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL31F105ZBFNNNE
CL 1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)