CL31C680KGFNNNE
Mfr.Part #
CL31C680KGFNNNE
Description
CAP CER 68PF 500V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
68pF
Length :
3.2004mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
1.397mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
500V
Width :
1.6002mm
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Height :
1.25mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Multilayer :
yes
HTS Code :
Datasheets
CL31C680KGFNNNE
Samsung Electro-Mechanics CL31C680KGFNNNE
68pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
CL31C680KGFNNNE Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL31C680KGFNNNE Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V