CL31C270JBCNNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL31C270JBCNNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
850μm
Mount :
Surface Mount
Material :
Ceramic
Depth :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
27pF
Published :
HTS Code :
Series :
CL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
990.6μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
CL31C270JBCNNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL31C270JBCNNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1206 (3216 Metric), CL31C270JBCNNNC pinout, CL31C270JBCNNNC datasheet PDF, CL31C270JBCNNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL31C270JBCNNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL31C270JBCNNNC
CL 27pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)