CL31B155KBHVPNE
Mfr.Part #
CL31B155KBHVPNE
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1206
Packaging :
Cut Tape (CT)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
AEC-Q200
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
1.8034mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
CL
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
1.5μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Automotive
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
CL31B155KBHVPNE
Samsung Electro-Mechanics CL31B155KBHVPNE
CL 1.5μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
CL31B155KBHVPNE Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
CL31B155KBHVPNE Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm