CL31B105KBHWPNE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL31B105KBHWPNE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.8034mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1μF
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Feature :
Open Mode
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Applications :
Automotive
Datasheets
CL31B105KBHWPNE
Samsung Electro-Mechanics CL31B105KBHWPNE
CL 1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)