CL21F475ZPFNNNE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL21F475ZPFNNNE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 0805
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Voltage :
10V
Published :
2003
Temperature Coefficient :
Y5V F
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.25mm
Capacitance :
4.7μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
Y5V
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness :
1.3462mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
2012
Tolerance :
-20% +80%
HTS Code :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
CL
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
CL21F475ZPFNNNE
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL21F475ZPFNNNE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Operating Temperature:-30°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), CL21F475ZPFNNNE pinout, CL21F475ZPFNNNE datasheet PDF, CL21F475ZPFNNNE amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL21F475ZPFNNNE ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL21F475ZPFNNNE
CL 4.7μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)