CL21A105KOFNNNF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL21A105KOFNNNF
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0805
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.3462mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
85°C
Dielectric :
X5R
Depth :
1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Multilayer :
yes
Package / Case :
Temperature Characteristics Code :
X5R
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
1.2446mm
Capacitance :
1μF
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Length :
2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
1.25mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
CL21A105KOFNNNF
Samsung Electro-Mechanics CL21A105KOFNNNF
1μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
CL21A105KOFNNNF Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
CL21A105KOFNNNF Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V