CL21A106KACLRNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL21A106KACLRNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 0805
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness :
939.8μm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
850μm
Series :
CL
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X5R
Published :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
2mm
Temperature Coefficient :
X5R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Multilayer :
yes
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CL21A106KACLRNC
Samsung Electro-Mechanics CL21A106KACLRNC
CL 10μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)