CL21B473KBCWPNC
Mfr.Part #
CL21B473KBCWPNC
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Ratings :
AEC-Q200
ROHS3 Compliant
Thickness :
939.8μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.047µF
Applications :
Automotive
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
22 Weeks
Case Code (Imperial) :
Feature :
Open Mode
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Multilayer :
yes
Series :
CL
Datasheets
CL21B473KBCWPNC
Samsung Electro-Mechanics CL21B473KBCWPNC
CL 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)