CL21B106KQQNFNE
Mfr.Part #
CL21B106KQQNFNE
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Height :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
6.3V
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Thickness :
1.397mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Datasheets
CL21B106KQQNFNE
Samsung Electro-Mechanics CL21B106KQQNFNE
CL 10μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)