CL21B105KOFNNWE
Mfr.Part #
CL21B105KOFNNWE
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Published :
2008
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
16V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
0805
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
1.3462mm
Capacitance :
1μF
Series :
CL
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL21B105KOFNNWE
Samsung Electro-Mechanics CL21B105KOFNNWE
CL 1μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)