CL21A106KQ7LQNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL21A106KQ7LQNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
700μm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3V
Thickness :
787.4μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Series :
CL
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X5R
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
CL21A106KQ7LQNC
Samsung Electro-Mechanics CL21A106KQ7LQNC
CL 10μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CL21A106KQ7LQNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.
CL21A106KQ7LQNC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm