CL21A106KOQNNNF
Mfr.Part #
CL21A106KOQNNNF
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Thickness :
1.397mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Capacitance :
10μF
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Depth :
1.25mm
Published :
2005
Datasheets
CL21A106KOQNNNF
Samsung Electro-Mechanics CL21A106KOQNNNF
CL 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CL21A106KOQNNNF Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
CL21A106KOQNNNF Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V