CL1108-4-50TR-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL1108-4-50TR-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 50NH 80A 0.28 MOHM SMD
Stock
585
In Stock :
585
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Depth :
11.5mm
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
453.59237mg
Test Frequency :
1MHz
Max DC Current :
80A
Width :
10.9982mm
Material - Core :
Ferrite
Current Rating (Amps) :
80A
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
0.28mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Inductance :
50nH
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.417Lx0.433W 36.00mmx11.00mm
Published :
2010
Length :
35.9918mm
Series :
CL
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating :
80A
Height :
8mm
Datasheets
CL1108-4-50TR-R
Eaton-Electronics Division CL1108-4-50TR-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD