CL-SB-13B-12T
Mfr.Part #
CL-SB-13B-12T
Description
SWITCH SLIDE SP3T 200MA 12V
Actuator Length :
2.00mm
Electrical Life :
10,000 Cycles
Termination :
Gull wing
Voltage - Rated DC :
12V
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Published :
Circuit :
SP3T
Termination Style :
Gull wing
Throw Configuration :
SP3T
Current Rating :
200mA
Operating Force :
160/260gf
Max Operating Temperature :
85°C
Switch Function :
On-On-On
Current Rating (Amps) :
200mA DC
Non-Shorting (BBM)
Switch Travel :
2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CL-SB-13B-12T
Nidec Copal Electronics CL-SB-13B-12T
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED