CL-SB-12A-11
Mfr.Part #
CL-SB-12A-11
Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Product Category :
Depth :
4.3mm
Contact Current Rating :
200mA
Actuator Type :
Slide
Voltage Rating :
12V
Mechanical Life :
10000Operations
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
-40°C
Width :
5.5mm
Length :
8.5mm
Terminal Type :
J-Hook
Dimensions :
8.5 x 5.5 x 4.3mm
Maximum Operating Temperature :
+85°C
Contact Configuration :
SPDT
Contact Resistance :
50mΩ
Operating Temperature Range :
-40 → +85°C
Actuator Material :
Polyamide
Contact Material :
Silver
Datasheets
CL-SB-12A-11
Nidec Copal Electronics CL-SB-12A-11
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED