CL-SB-12B-12T
Mfr.Part #
CL-SB-12B-12T
Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Switch Function :
On-On
Actuator Length :
2.00mm
Termination :
Gull wing
Operating Force :
153gf
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating :
200mA
Voltage - Rated DC :
12V
Termination Style :
Gull wing
Published :
Current Rating (Amps) :
200mA DC
Circuit :
SPDT
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-40°C
Copper
Throw Configuration :
SPDT
Contact Finish :
Gold
Electrical Life :
10,000 Cycles
Switch Travel :
2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CL-SB-12B-12T
Nidec Copal Electronics CL-SB-12B-12T
Manufacturer related products
    PILOT LIGHT 12MM SQ RED CAP RED