CKR24BR105KS-LL
Mfr.Part #
CKR24BR105KS-LL
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Description
CAP CER 1UF 50V BR 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Capacitance :
1μF
Package / Case :
2-DIP
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
BR
Height Seated (Max) :
0.320 8.13mm
Packaging :
Tube
Lead Pitch :
8.255mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR24
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
CKR24BR105KS-LL
Military, MIL-PRF-39014, CKR24 1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% BR 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C Military Through Hole 2-DIP
CKR24BR105KS-LLTUBE Overview
A program's size/dimension is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm for this device.Its coefficient is BR and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 8.255mm.
CKR24BR105KS-LLTUBE Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm