CKR22BX102KS-LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR22BX102KS-LL
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V BX 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
2.3368mm
Applications :
High Reliability
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
6.604mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
Package / Case :
2-DIP
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Lead Pitch :
8.255mm
Height :
3.25mm
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
BX
Depth :
2.34mm
Termination :
Radial
Capacitance :
1000pF
Feature :
Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tube
Datasheets
CKR22BX102KS-LL
KYOCERA AVX CKR22BX102KS-LL
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C Military Through Hole 2-DIP
CKR22BX102KS-LL Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is BX.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 8.255mm.
CKR22BX102KS-LL Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm