CKR23CG821KR
Mfr.Part #
CKR23CG821KR
Description
CAP CER 820PF 200V NP0 2-DIP
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Temperature Characteristics Code :
CG
Height :
3.94mm
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm
Length :
6.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Lead Pitch :
8.255mm
Terminal Shape :
Flat
2-DIP
Published :
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
200V
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.34mm
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Failure Rate :
R (0.01%)
Capacitance :
820pF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Thickness :
2.34mm
Datasheets
CKR23CG821KR
Military, MIL-PRF-39014, CKR23 820pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR23CG821KR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.8.255mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR23CG821KR Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm