CKR23CG561FR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR23CG561FR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 200V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
Length :
6.6mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
2.34mm
Multilayer :
yes
Height :
3.94mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Radial
Lead Pitch :
8.255mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tube
Number of Pins :
2
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm
Capacitance :
560pF
Applications :
High Reliability
Temperature Characteristics Code :
CG
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
Military
Package / Case :
2-DIP
Dielectric :
C0G
Thickness :
2.34mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Terminal Shape :
Flat
Datasheets
CKR23CG561FR
Military, MIL-PRF-39014, CKR23 560pF 200V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR23CG561FR Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 8.255mm.
CKR23CG561FR Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm