CKR23CG122KM
Mfr.Part #
CKR23CG122KM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Description
CAP CER 1200PF 200V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
1200pF
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Packaging :
Tube
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
Military
Failure Rate :
M (1%)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Multilayer :
yes
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
8.255mm
Depth :
2.34mm
Number of Terminations :
2
Height :
3.94mm
Length :
6.6mm
Terminal Shape :
Flat
Thickness :
2.34mm
Temperature Characteristics Code :
CG
Package / Case :
2-DIP
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
CKR23CG122KM
Military, MIL-PRF-39014, CKR23 1200pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR23CG122KM Overview
This device's program size/dimension is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR23CG122KM Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm