CKR23CG103JR
Mfr.Part #
CKR23CG103JR
Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 2-DIP
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Height :
3.94mm
Capacitance :
10000pF
Feature :
Military
Number of Pins :
2
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated :
50V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Characteristics Code :
CG
Terminal Shape :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tube
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Lead Pitch :
8.255mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±5%
Through Hole
Thickness :
2.34mm
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Pbfree Code :
No
Depth :
2.34mm
Length :
6.6mm
Datasheets
CKR23CG103JR
Military, MIL-PRF-39014, CKR23 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR23CG103JR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
CKR23CG103JR Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm