CKR23BX273KR-LL
Mfr.Part #
CKR23BX273KR-LL
Description
CAP CER 0.027UF 100V BX 2-DIP
Capacitance :
0.027μF
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm
Lead Pitch :
8.255mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Height :
3.94mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Depth :
2.34mm
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
BX
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Datasheets
CKR23BX273KR-LL
Military, MIL-PRF-39014, CKR23 0.027μF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C Military Through Hole 2-DIP
CKR23BX273KR-LL Overview
Ceramic capacitor is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to BX.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 8.255mm.
CKR23BX273KR-LL Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm