CKR23BX222KM
Mfr.Part #
CKR23BX222KM
Description
CAP CER 2200PF 200V BX 2-DIP
Voltage - Rated :
200V
Termination :
Radial
Package / Case :
2-DIP
Length :
6.6mm
Height :
3.94mm
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm
Capacitance :
2200pF
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Feature :
Military
Failure Rate :
M (1%)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
8.255mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Depth :
2.34mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Dielectric :
X7R
Terminal Shape :
Flat
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
2.34mm
Temperature Coefficient :
BX
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
BX
Datasheets
CKR23BX222KM
Military, MIL-PRF-39014, CKR23 2200pF 200V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR23BX222KM Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.8.255mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR23BX222KM Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm