CKR23BX154KS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR23BX154KS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 50V BX 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Coefficient :
BX
Length :
6.6mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
8.255mm
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Package / Case :
2-DIP
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.15μF
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
2.34mm
Terminal Shape :
Flat
Height :
3.94mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Pbfree Code :
No
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
Number of Pins :
2
Applications :
High Reliability
Thickness :
2.34mm
Dielectric :
X7R
Temperature Characteristics Code :
BX
Published :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.195 4.95mm