CKR22CH150JR
Mfr.Part #
CKR22CH150JR
Description
CAP CER 15PF 200V C0H 2-DIP
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
No
Length :
6.6mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Height :
3.25mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Depth :
2.34mm
Temperature Characteristics Code :
CH
Radial
Dielectric Material :
Ceramic
Failure Rate :
R (0.01%)
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Thickness :
2.34mm
Lead Pitch :
8.255mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Applications :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0H
Capacitance :
15pF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
CKR22CH150JR
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 15pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0H 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CH150JR Overview
Programs on this device are of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0H being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR22CH150JR Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm