CKR22CG821JM
Mfr.Part #
CKR22CG821JM
Description
CAP CER 820PF 100V NP0 2-DIP
Temperature Characteristics Code :
CG
Failure Rate :
M (1%)
Number of Terminations :
C0G NP0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Thickness :
2.34mm
Tolerance :
±5%
Height :
3.25mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Capacitance :
820pF
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Depth :
2.34mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Voltage - Rated :
100V
Lead Pitch :
8.255mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Length :
6.6mm
Datasheets
CKR22CG821JM
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 820pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG821JM Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.8.255mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR22CG821JM Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm