CKR22CG821FR
Mfr.Part #
CKR22CG821FR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Description
CAP CER 820PF 100V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Package / Case :
2-DIP
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tube
Depth :
2.34mm
Lead Pitch :
8.255mm
Dielectric :
C0G
Feature :
Military
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Applications :
High Reliability
Height :
3.25mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Termination :
Radial
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Capacitance :
820pF
Number of Pins :
2
Failure Rate :
R (0.01%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
CKR22CG821FR
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 820pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG821FR-LL Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.8.255mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR22CG821FR-LL Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm