CKR22CG820KM
Mfr.Part #
CKR22CG820KM
Description
CAP CER 82PF 200V NP0 2-DIP
Temperature Characteristics Code :
CG
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.34mm
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
8.255mm
Failure Rate :
M (1%)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
82pF
Length :
6.6mm
Height :
3.25mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Depth :
2.34mm
Datasheets
CKR22CG820KM
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 82pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG820KM Overview
Programs on this device are of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR22CG820KM Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm