CKR22CG562JM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR22CG562JM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
6.6mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
3.25mm
Temperature Characteristics Code :
CG
Package / Case :
2-DIP
Feature :
Military
Packaging :
Tube
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Capacitance :
5600pF
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Lead Pitch :
8.255mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Flat
Thickness :
2.34mm
Dielectric :
C0G
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Number of Pins :
2
Voltage - Rated :
50V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Failure Rate :
M (1%)
Applications :
High Reliability
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Depth :
2.34mm
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
CKR22CG562JM
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG562JM Overview
Programs on this device are of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR22CG562JM Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm