CKR22CG391FS
Mfr.Part #
CKR22CG391FS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Description
CAP CER 390PF 200V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
Flat
Feature :
Military
Published :
Voltage - Rated :
200V
Height :
3.25mm
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
No
Package / Case :
2-DIP
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Multilayer :
yes
Mount :
Through Hole
Thickness :
2.34mm
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e0
Failure Rate :
S (0.001%)
High Reliability
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Capacitance :
390pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
6.6mm
Temperature Characteristics Code :
CG
Depth :
2.34mm
Lead Pitch :
8.255mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Termination :
Radial
Datasheets
CKR22CG391FS
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 390pF 200V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG391FS Overview
A program's size/dimension is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 8.255mm.
CKR22CG391FS Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm