CKR22CG390JR-LL
Mfr.Part #
CKR22CG390JR-LL
Description
CAP CER 39PF 200V NP0 2-DIP
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Termination :
Radial
Lead Pitch :
8.255mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Military
Voltage - Rated :
200V
Height :
3.25mm
Dielectric :
C0G
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
Capacitance :
39pF
Depth :
2.34mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Datasheets
CKR22CG390JR-LL
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 39pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG390JR-LL Overview
Programs on this device are of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR22CG390JR-LL Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm