CKR22CG330JS
Mfr.Part #
CKR22CG330JS
Description
CAP CER 33PF 200V NP0 2-DIP
Capacitance :
33pF
JESD-609 Code :
e0
Temperature Characteristics Code :
CG
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Terminal Shape :
Flat
High Reliability
Lead Pitch :
8.255mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
6.6mm
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Height :
3.25mm
Tolerance :
±5%
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Thickness :
2.34mm
Radiation Hardening :
Radial
Multilayer :
yes
Published :
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Depth :
2.34mm
Datasheets
CKR22CG330JS
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 33pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG330JS Overview
A program's size/dimension is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 8.255mm.
CKR22CG330JS Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm