CKR22CG270KM
Mfr.Part #
CKR22CG270KM
Description
CAP CER 27PF 200V NP0 2-DIP
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
27pF
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
M (1%)
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Multilayer :
yes
Tube
Temperature Characteristics Code :
CG
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
2-DIP
Length :
6.6mm
Lead Pitch :
8.255mm
Mount :
Through Hole
Depth :
2.34mm
Height :
3.25mm
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Thickness :
2.34mm
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
Flat
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Not Applicable
Published :
Datasheets
CKR22CG270KM
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 27pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG270KM Overview
Programs on this device are of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR22CG270KM Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm