CKR22CG222JP
Mfr.Part #
CKR22CG222JP
Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 2-DIP
C0G NP0
Published :
Multilayer :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
8.255mm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Applications :
High Reliability
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Thickness :
2.34mm
Number of Pins :
2
Capacitance :
2200pF
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Length :
6.6mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Rated :
100V
Feature :
Military
Termination :
Radial
Failure Rate :
P (0.1%)
Height :
3.25mm
Terminal Shape :
Flat
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2-DIP
Temperature Characteristics Code :
CG
Depth :
2.34mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CKR22CG222JP
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 2200pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG222JP Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
CKR22CG222JP Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm